    Cal-Chip Electronics, Inc. TCMID156DT
    Part No.:
    TCMID156DT
    Package:
    2917 (7343 Metric)
    Description:
    CAP TANT 15UF 20% 2917
    Capacitance:
    15 µF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage - Rated:
    20 V
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    1.1Ohm
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Lifetime @ Temp.:
    2000 Hrs @ 125°C
    Size / Dimension:
    0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
    Height - Seated (Max):
    0.122" (3.10mm)
    Lead Spacing:
    Manufacturer Size Code:
    D
    Qualification:
    1. How to order TCMID156DT on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the TCMID156DT price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of TCMID156DT?
    Image TCMID156DT
    Part Number TCMID156DT
    Manufacturer Cal-Chip Electronics, Inc.
    Series TC
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Active
    Capacitance 15 µF
    Tolerance ±20%
    Voltage - Rated 20 V
    Type Molded
    ESR (Equivalent Series Resistance) 1.1Ohm
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 125°C
    Mounting Type Surface Mount
    Size / Dimension 0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
    Height - Seated (Max) 0.122" (3.10mm)