    Cal-Chip Electronics, Inc. TCMID156BT
    Part No.:
    TCMID156BT
    Package:
    1411 (3528 Metric), 1210
    Description:
    TANT 20% 20V 15UF B CASE STD
    Capacitance:
    15 µF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage - Rated:
    20 V
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    2Ohm
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Lifetime @ Temp.:
    2000 Hrs @ 125°C
    Size / Dimension:
    0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
    Height - Seated (Max):
    0.083" (2.10mm)
    Lead Spacing:
    Manufacturer Size Code:
    B
    Qualification:
    1. How to order TCMID156BT on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the TCMID156BT price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of TCMID156BT?
    Image TCMID156BTLSR500 TCMID156BT
    Part Number TCMID156BTLSR500 TCMID156BT
    Manufacturer Cal-Chip Electronics, Inc. Cal-Chip Electronics, Inc.
    Series TC TC
    Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
    Product Status Active Active
    Capacitance 15 µF 15 µF
    Tolerance ±20% ±20%
    Voltage - Rated 20 V 20 V
    Type Molded Molded
    ESR (Equivalent Series Resistance) 500mOhm 2Ohm
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C
    Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 125°C 2000 Hrs @ 125°C
    Mounting Type Surface Mount Surface Mount
    Size / Dimension 0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm) 0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
    Height - Seated (Max) 0.083" (2.10mm) 0.083" (2.10mm)