    Cal-Chip Electronics, Inc. TCMID107DT
    Part No.:
    TCMID107DT
    Package:
    2917 (7343 Metric)
    Description:
    TANT 20% 20V 100UF D CASE STD
    Capacitance:
    100 µF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage - Rated:
    20 V
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    500mOhm
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Lifetime @ Temp.:
    2000 Hrs @ 125°C
    Size / Dimension:
    0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
    Height - Seated (Max):
    0.122" (3.10mm)
    Lead Spacing:
    Manufacturer Size Code:
    D
    Qualification:
    1. How to order TCMID107DT on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the TCMID107DT price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of TCMID107DT?
    Image TCMID107DT
    Part Number TCMID107DT
    Manufacturer Cal-Chip Electronics, Inc.
    Series TC
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Active
    Capacitance 100 µF
    Tolerance ±20%
    Voltage - Rated 20 V
    Type Molded
    ESR (Equivalent Series Resistance) 500mOhm
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 125°C
    Mounting Type Surface Mount
    Size / Dimension 0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
    Height - Seated (Max) 0.122" (3.10mm)