    Cal-Chip Electronics, Inc. TCMIC106BT
    Part No.:
    TCMIC106BT
    Package:
    1411 (3528 Metric)
    Description:
    CAP TANT 10UF 20% 1411
    Capacitance:
    10 µF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage - Rated:
    16 V
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    2.8Ohm
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Lifetime @ Temp.:
    2000 Hrs @ 125°C
    Size / Dimension:
    0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
    Height - Seated (Max):
    0.083" (2.10mm)
    Lead Spacing:
    Manufacturer Size Code:
    B
    Qualification:
    1. How to order TCMIC106BT on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the TCMIC106BT price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of TCMIC106BT?
    Image TCMIC106BT TCMIC106BT
    Part Number TCMIC106BT TCMIC106BT
    Manufacturer Cal-Chip Electronics, Inc. Cal-Chip Electronics, Inc.
    Series TC TC
    Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
    Product Status Active Active
    Capacitance 10 µF 10 µF
    Tolerance ±20% ±20%
    Voltage - Rated 16 V 16 V
    Type Molded Molded
    ESR (Equivalent Series Resistance) 2.8Ohm 2.8Ohm @ 100kHz
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C
    Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 125°C 2000 Hrs @ 125°C
    Mounting Type Surface Mount Surface Mount
    Size / Dimension 0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm) 0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
    Height - Seated (Max) 0.083" (2.10mm) 0.083" (2.10mm)