    Cal-Chip Electronics, Inc. TCMIA477ET
    Part No.:
    TCMIA477ET
    Manufacturer:
    Cal-Chip Electronics, Inc.
    Category:
    Tantalum Capacitors
    Package:
    2917 (7343 Metric)
    Description:
    TANT 20% 10V 470UF E CASE STD
    Manufacturer:
    Cal-Chip Electronics, Inc.
    Series:
    TC
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Active
    Capacitance:
    470 µF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage - Rated:
    10 V
    Type:
    Molded
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    500mOhm
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Lifetime @ Temp.:
    2000 Hrs @ 125°C
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Size / Dimension:
    0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
    Height - Seated (Max):
    0.169" (4.30mm)
    Lead Spacing:
    Manufacturer Size Code:
    E
    Ratings:
    Features:
    General Purpose
    Failure Rate:
    Grade:
    Qualification:
    1. How to order TCMIA477ET on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the TCMIA477ET price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of TCMIA477ET?
    Image TCMIA477ETLSR100 TCMIA477ET
    Part Number TCMIA477ETLSR100 TCMIA477ET
    Manufacturer Cal-Chip Electronics, Inc. Cal-Chip Electronics, Inc.
    Series TC TC
    Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
    Product Status Active Active
    Capacitance 470 µF 470 µF
    Tolerance ±20% ±20%
    Voltage - Rated 10 V 10 V
    Type Molded Molded
    ESR (Equivalent Series Resistance) 100mOhm 500mOhm
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C
    Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 125°C 2000 Hrs @ 125°C
    Mounting Type Surface Mount Surface Mount
    Size / Dimension 0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm) 0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
    Height - Seated (Max) 0.169" (4.30mm) 0.169" (4.30mm)