    Cal-Chip Electronics, Inc. TCMIA105AT
    Part No.:
    TCMIA105AT
    Manufacturer:
    Cal-Chip Electronics, Inc.
    Category:
    Tantalum Capacitors
    Package:
    1206 (3216 Metric)
    Description:
    TANT 20% 10V 1UF A CASE STD
    Manufacturer:
    Cal-Chip Electronics, Inc.
    Series:
    TC
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Active
    Capacitance:
    1 µF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage - Rated:
    10 V
    Type:
    Molded
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    11Ohm
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Lifetime @ Temp.:
    2000 Hrs @ 125°C
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Size / Dimension:
    0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
    Height - Seated (Max):
    0.071" (1.80mm)
    Lead Spacing:
    Manufacturer Size Code:
    A
    Ratings:
    Features:
    General Purpose
    Failure Rate:
    Grade:
    Qualification:
    1. How to order TCMIA105AT on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the TCMIA105AT price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of TCMIA105AT?
    Image TCMIA105AT
    Part Number TCMIA105AT
    Manufacturer Cal-Chip Electronics, Inc.
    Series TC
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Active
    Capacitance 1 µF
    Tolerance ±20%
    Voltage - Rated 10 V
    Type Molded
    ESR (Equivalent Series Resistance) 11Ohm
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 125°C
    Mounting Type Surface Mount
    Size / Dimension 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
    Height - Seated (Max) 0.071" (1.80mm)