    Cal-Chip Electronics, Inc. TCKIV336ET
    Part No.:
    TCKIV336ET
    Package:
    2917 (7343 Metric)
    Description:
    TANT 10% 35V 33UF E CASE STD
    Capacitance:
    33 µF
    Tolerance:
    ±10%
    Voltage - Rated:
    35 V
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    900mOhm
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Lifetime @ Temp.:
    2000 Hrs @ 125°C
    Size / Dimension:
    0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
    Height - Seated (Max):
    0.169" (4.30mm)
    Lead Spacing:
    Manufacturer Size Code:
    E
    Qualification:
    1. How to order TCKIV336ET on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the TCKIV336ET price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of TCKIV336ET?
    Image TCKIV336ETLSR100 TCKIV336ET
    Part Number TCKIV336ETLSR100 TCKIV336ET
    Manufacturer Cal-Chip Electronics, Inc. Cal-Chip Electronics, Inc.
    Series TC TC
    Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
    Product Status Active Active
    Capacitance 33 µF 33 µF
    Tolerance ±10% ±10%
    Voltage - Rated 35 V 35 V
    Type Molded Molded
    ESR (Equivalent Series Resistance) 100mOhm 900mOhm
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C
    Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 125°C 2000 Hrs @ 125°C
    Mounting Type Surface Mount Surface Mount
    Size / Dimension 0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm) 0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
    Height - Seated (Max) 0.169" (4.30mm) 0.169" (4.30mm)