    Cal-Chip Electronics, Inc. TCKIC225BT
    Part No.:
    TCKIC225BT
    Package:
    1411 (3528 Metric)
    Description:
    TANT 10% 16V 2.2UF B CASE STD
    Capacitance:
    2.2 µF
    Tolerance:
    ±10%
    Voltage - Rated:
    16 V
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    2.3Ohm
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Lifetime @ Temp.:
    2000 Hrs @ 125°C
    Size / Dimension:
    0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
    Height - Seated (Max):
    0.083" (2.10mm)
    Lead Spacing:
    Manufacturer Size Code:
    B
    Qualification:
    1. How to order TCKIC225BT on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the TCKIC225BT price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of TCKIC225BT?
    Image TCKIC225BT
    Part Number TCKIC225BT
    Manufacturer Cal-Chip Electronics, Inc.
    Series TC
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Active
    Capacitance 2.2 µF
    Tolerance ±10%
    Voltage - Rated 16 V
    Type Molded
    ESR (Equivalent Series Resistance) 2.3Ohm
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 125°C
    Mounting Type Surface Mount
    Size / Dimension 0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
    Height - Seated (Max) 0.083" (2.10mm)