    Bulgin PX0695/30/63
    Part No.:
    PX0695/30/63
    Manufacturer:
    Bulgin
    Category:
    Power Entry Modules (PEM)
    Package:
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedPX0695/30/63.pdf
    Description:
    PWR ENT RCPT IEC320-2-2F PNL QC
    Shipping
    Inventory:175
    Manufacturer:
    Bulgin
    Series:
    PX
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Active
    Connector Style:
    IEC 320-2-2/F
    Connector Type:
    Receptacle, Female Sockets
    Current Rating - Appliance Inlet:
    10A
    Voltage Rating - Appliance Inlet:
    250VAC
    Number of Positions:
    3
    Filter Type:
    Unfiltered - Commercial
    Current Rating - Filter:
    Switch Features:
    Current Rating - Circuit Breaker:
    Accomodates a Fuse:
    No
    Mounting Type:
    Panel Mount, Snap-In
    Termination:
    Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
    Features:
    Fuse Holder, Drawer:
    Panel Cutout Dimensions:
    Rectangular - 32.26mm x 24.77mm
    Panel Thickness:
    0.118" (3.00mm)
    Material Flammability Rating:
    UL94 V-0
    Ingress Protection:
    1. How to order PX0695/30/63 on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the PX0695/30/63 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of PX0695/30/63?
    Image PX0695/15/63 PX0695/10/PC PX0695/20/63 PX0695/30/63 PX0695/10/28
    Part Number PX0695/15/63 PX0695/10/PC PX0695/20/63 PX0695/30/63 PX0695/10/28
    Manufacturer Bulgin Bulgin Bulgin Bulgin Bulgin
    Series PX PX PX PX PX
    Packaging Bulk Bulk Bulk Bulk Bulk
    Product Status Active Active Active Active Active
    Current Rating - Appliance Inlet 10A 10A 10A 10A 10A
    Voltage Rating - Appliance Inlet 250VAC 250VAC 250VAC 250VAC 250VAC
    Number of Positions 3 3 3 3 3
    Switch Features - - - - No Breaker/Switch
    Accomodates a Fuse No No No No No
    Termination Quick Connect - 0.250" (6.3mm) Solder Quick Connect - 0.250" (6.3mm) Quick Connect - 0.250" (6.3mm) Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
    Features - - - - -
    Fuse Holder, Drawer - - - - -
    Panel Cutout Dimensions Rectangular - 32.26mm x 24.77mm Rectangular - 32.26mm x 24.77mm Rectangular - 32.26mm x 24.77mm Rectangular - 32.26mm x 24.77mm Rectangular - 32.26mm x 24.77mm
    Panel Thickness 0.059" (1.50mm) 0.039" (1.00mm) 0.079" (2.00mm) 0.118" (3.00mm) 0.039" (1.00mm)