    Bulgin PF0011/30/63
    Part No.:
    PF0011/30/63
    Manufacturer:
    Bulgin
    Category:
    Power Entry Modules (PEM)
    Package:
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedPF0011/30/63.pdf
    Description:
    PWR ENT MOD RCPT IEC320-C14 PNL
    Shipping
    Inventory:450
    Manufacturer:
    Bulgin
    Series:
    PF
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Active
    Connector Style:
    IEC 320-C14
    Connector Type:
    Receptacle, Male Blades - Module
    Current Rating - Appliance Inlet:
    10A
    Voltage Rating - Appliance Inlet:
    250VAC
    Number of Positions:
    3
    Filter Type:
    Unfiltered - Commercial
    Current Rating - Filter:
    Switch Features:
    Current Rating - Circuit Breaker:
    Accomodates a Fuse:
    Yes (Fuse Not Included)
    Mounting Type:
    Panel Mount, Snap-In
    Termination:
    Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
    Features:
    Fuse Holder, Drawer:
    Drawer Included
    Panel Cutout Dimensions:
    Rectangular - 27.30mm x 31.12mm
    Panel Thickness:
    0.118" (3.00mm)
    Material Flammability Rating:
    UL94 V-0
    Ingress Protection:
    1. How to order PF0011/30/63 on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the PF0011/30/63 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of PF0011/30/63?
    Image PF0011/10/28 PF0011/15/PC PF0011/15/28 PF0011/30/63 PF0011/20/63
    Part Number PF0011/10/28 PF0011/15/PC PF0011/15/28 PF0011/30/63 PF0011/20/63
    Manufacturer Bulgin Bulgin Bulgin Bulgin Bulgin
    Series PF PF PF PF PF
    Packaging Bulk Bulk Bulk Bulk Bulk
    Product Status Active Active Active Active Active
    Connector Style IEC 320-C14 IEC 320-C14 IEC 320-C14 IEC 320-C14 IEC 320-C14
    Current Rating - Appliance Inlet 10A 10A 10A 10A 10A
    Voltage Rating - Appliance Inlet 250VAC 250VAC 250VAC 250VAC 250VAC
    Number of Positions 3 3 3 3 3
    Switch Features - - - - -
    Termination Solder Solder Solder Quick Connect - 0.250" (6.3mm) Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
    Features - - - - -
    Panel Cutout Dimensions Rectangular - 27.30mm x 31.12mm Rectangular - 27.30mm x 31.12mm Rectangular - 27.30mm x 31.12mm Rectangular - 27.30mm x 31.12mm Rectangular - 27.30mm x 31.12mm
    Panel Thickness 0.039" (1.00mm) 0.059" (1.50mm) 0.059" (1.50mm) 0.118" (3.00mm) 0.079" (2.00mm)