    Bulgin MP0045/1E2RD220S
    Part No.:
    MP0045/1E2RD220S
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedMP0045/1E2RD220S.pdf
    Description:
    SWITCH PB DPST ON-OFF ILLUM RED
    Shipping
    Inventory:106
    Switch Function:
    On-On
    Current Rating (Amps):
    3A (AC)
    Voltage Rating - AC:
    250 V
    Illumination Type, Color:
    LED, Red
    Illumination Voltage (Nominal):
    220 VDC
    Ingress Protection:
    IP67 - Dust Tight, Waterproof
    Panel Cutout Dimensions:
    Circular - 16.20mm Dia
    Operating Temperature:
    -20°C ~ 55°C
    1. How to order MP0045/1E2RD220S on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the MP0045/1E2RD220S price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of MP0045/1E2RD220S?
    Image MP0045/1D2BL012 MP0045/1D2GN012 MP0045/1D0NN000 MP0045/3E0NN000 MP0045/1E2RD220S
    Part Number MP0045/1D2BL012 MP0045/1D2GN012 MP0045/1D0NN000 MP0045/3E0NN000 MP0045/1E2RD220S
    Manufacturer Bulgin Bulgin Bulgin Bulgin Bulgin
    Series - - - - -
    Packaging Bulk Bulk Bulk Bulk Bulk
    Product Status Active Active Active Active Active
    Type Standard, Illuminated Standard, Illuminated Standard Standard Standard, Illuminated
    Circuit DPDT DPDT DPDT DPDT DPDT
    Switch Function On-Mom On-Mom On-Mom On-On On-On
    Current Rating (Amps) 3A (AC) 3A (AC) 3A (AC) 3A (AC) 3A (AC)
    Voltage Rating - AC 250 V 250 V 250 V 250 V 250 V
    Voltage Rating - DC - - - - -
    Actuator Marking No Marking No Marking No Marking No Marking No Marking
    Color - Actuator/Cap Silver Silver Silver Silver Silver
    Illumination Type, Color LED, Blue LED, Green - - LED, Red
    Illumination Voltage (Nominal) 12 VDC 12 VDC - - 220 VDC
    Termination Style Solder Lug Solder Lug Solder Lug Solder Lug Solder Lug
    Ingress Protection IP40 IP40 IP40 IP40 IP67 - Dust Tight, Waterproof
    Features Stainless Steel Stainless Steel Stainless Steel Stainless Steel Stainless Steel
    Panel Cutout Dimensions Circular - 16.20mm Dia Circular - 16.20mm Dia Circular - 16.20mm Dia Circular - 16.20mm Dia Circular - 16.20mm Dia
    Operating Temperature -20°C ~ 55°C -20°C ~ 55°C -20°C ~ 55°C -20°C ~ 55°C -20°C ~ 55°C