    Bulgin MP0045/1D1AM220S
    Part No.:
    MP0045/1D1AM220S
    Manufacturer:
    Bulgin
    Category:
    Pushbutton Switches
    Package:
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedMP0045/1D1AM220S.pdf
    Description:
    SWITCH PB DPST MOM ILLUM AMB
    Manufacturer:
    Bulgin
    Series:
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Active
    Mounting Type:
    Panel Mount, Front
    Type:
    Standard, Illuminated
    Circuit:
    DPDT
    Switch Function:
    On-Mom
    Current Rating (Amps):
    3A (AC)
    Voltage Rating - AC:
    250 V
    Voltage Rating - DC:
    Actuator Type:
    Round, Button, Flush
    Actuator Marking:
    No Marking
    Color - Actuator/Cap:
    Silver
    Illumination Type, Color:
    LED, Amber
    Illumination Voltage (Nominal):
    220 VDC
    Termination Style:
    Solder Lug
    Ingress Protection:
    IP67 - Dust Tight, Waterproof
    Features:
    Stainless Steel
    Panel Cutout Dimensions:
    Circular - 16.20mm Dia
    Operating Temperature:
    -20°C ~ 55°C