    Bulgin 3832510MG
    Part No.:
    3832510MG
    Manufacturer:
    Bulgin
    Category:
    Pushbutton Switches
    Package:
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited3832510MG.pdf
    Description:
    SWITCH PUSHBUTTON SPDT 16A 250V
    Shipping
    Inventory:242
    Manufacturer:
    Bulgin
    Series:
    380
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Active
    Mounting Type:
    Panel Mount, Rear
    Type:
    Standard
    Circuit:
    SPDT
    Switch Function:
    On-Mom
    Current Rating (Amps):
    16A (AC)
    Voltage Rating - AC:
    250 V
    Voltage Rating - DC:
    Actuator Type:
    Round, Button
    Actuator Marking:
    No Marking
    Color - Actuator/Cap:
    Green
    Illumination Type, Color:
    Illumination Voltage (Nominal):
    Termination Style:
    Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
    Ingress Protection:
    IP40
    Features:
    Panel Cutout Dimensions:
    Circular - 12.70mm Dia
    Operating Temperature:
    1. How to order 3832510MG on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the 3832510MG price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of 3832510MG?
    (2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of 3832510MG.
    Image 3832510MG
    Part Number 3832510MG
    Manufacturer Bulgin
    Series 380
    Packaging Bulk
    Product Status Active
    Mounting Type Panel Mount, Rear
    Type Standard
    Circuit SPDT
    Switch Function On-Mom
    Current Rating (Amps) 16A (AC)
    Voltage Rating - AC 250 V
    Voltage Rating - DC -
    Actuator Type Round, Button
    Actuator Marking No Marking
    Color - Actuator/Cap Green
    Illumination Type, Color -
    Termination Style Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
    Ingress Protection IP40
    Features -
    Panel Cutout Dimensions Circular - 12.70mm Dia