    Boyd Laconia, LLC 575002B00000G
    Part No.:
    575002B00000G
    Manufacturer:
    Boyd Laconia, LLC
    Category:
    Heat Sinks
    Package:
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited575002B00000G.pdf
    Description:
    HEATSINK TO-220 TABS BLACK
    Manufacturer:
    Boyd Laconia, LLC
    Series:
    Packaging:
    Bag
    Product Status:
    Active
    Type:
    Board Level, Vertical
    Package Cooled:
    TO-220
    Attachment Method:
    Bolt On and PC Pin
    Shape:
    Rectangular, Fins
    Length:
    1.180" (29.97mm)
    Width:
    1.000" (25.40mm)
    Diameter:
    Fin Height:
    0.500" (12.70mm)
    Power Dissipation @ Temperature Rise:
    1.0W @ 20°C
    Thermal Resistance @ Forced Air Flow:
    5.00°C/W @ 400 LFM
    Thermal Resistance @ Natural:
    13.60°C/W
    Material:
    Aluminum
    Material Finish:
    Black Anodized
    1. How to order 575002B00000G on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the 575002B00000G price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of 575002B00000G?
    Image 575002B00000G
    Part Number 575002B00000G
    Manufacturer Boyd Laconia, LLC
    Series -
    Packaging Bag
    Product Status Active
    Type Board Level, Vertical
    Package Cooled TO-220
    Attachment Method Bolt On and PC Pin
    Shape Rectangular, Fins
    Length 1.180" (29.97mm)
    Width 1.000" (25.40mm)
    Diameter -
    Fin Height 0.500" (12.70mm)
    Power Dissipation @ Temperature Rise 1.0W @ 20°C
    Thermal Resistance @ Forced Air Flow 5.00°C/W @ 400 LFM
    Thermal Resistance @ Natural 13.60°C/W