    Bourns Inc. SMAJ85CA
    Part No.:
    SMAJ85CA
    Manufacturer:
    Bourns Inc.
    Category:
    TVS Diodes
    Package:
    DO-214AC, SMA
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedSMAJ85CA.pdf
    Description:
    TVS DIODE 85VWM 137VC SMA
    Manufacturer:
    Bourns Inc.
    Package/Case:
    DO-214AC, SMA
    Series:
    SMAJ
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Active
    Type:
    Zener
    Unidirectional Channels:
    Bidirectional Channels:
    1
    Voltage - Reverse Standoff (Typ):
    85V
    Voltage - Breakdown (Min):
    94.4V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
    137V
    Current - Peak Pulse (10/1000µs):
    2.9A
    Power - Peak Pulse:
    400W
    Power Line Protection:
    No
    Applications:
    General Purpose
    Capacitance @ Frequency:
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 150°C (TJ)
    Grade:
    Qualification:
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Supplier Device Package:
    1. How to order SMAJ85CA on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the SMAJ85CA price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of SMAJ85CA?
    (2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of SMAJ85CA.
    7.How to contact us to get technical supports, such as SMAJ85CA pin diagram, SMAJ85CA datasheet?
    If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
    Image SMAJ85CA
    Part Number SMAJ85CA
    Manufacturer Bourns Inc.
    Package/Case DO-214AC, SMA
    Series SMAJ
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Active
    Type Zener
    Unidirectional Channels -
    Bidirectional Channels 1
    Voltage - Reverse Standoff (Typ) 85V
    Voltage - Breakdown (Min) 94.4V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 137V
    Current - Peak Pulse (10/1000µs) 2.9A
    Power - Peak Pulse 400W
    Power Line Protection No
    Applications General Purpose
    Capacitance @ Frequency -
    Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)