    Bourns Inc. EV300K20BL2
    Part No.:
    EV300K20BL2
    Manufacturer:
    Bourns Inc.
    Category:
    Varistors, MOVs
    Package:
    Disc 20mm
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedEV300K20BL2.pdf
    Description:
    VARISTOR 470V 12KA DISC 20MM
    Shipping
    Inventory:200
    Manufacturer:
    Bourns Inc.
    Package / Case:
    Disc 20mm
    Series:
    EV, EdgMOV™
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Active
    Maximum AC Volts:
    300 V
    Maximum DC Volts:
    385 V
    Varistor Voltage (Min):
    423 V
    Varistor Voltage (Typ):
    470 V
    Varistor Voltage (Max):
    517 V
    Current - Surge:
    12 kA
    Energy:
    Number of Circuits:
    1
    Capacitance @ Frequency:
    850 pF @ 1 kHz
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 105°C (TA)
    Features:
    Grade:
    Qualification:
    Mounting Type:
    Through Hole
    1. How to order EV300K20BL2 on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the EV300K20BL2 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of EV300K20BL2?
    Image EV300K20BL2
    Part Number EV300K20BL2
    Manufacturer Bourns Inc.
    Package / Case Disc 20mm
    Series EV, EdgMOV™
    Packaging Bulk
    Product Status Active
    Maximum AC Volts 300 V
    Maximum DC Volts 385 V
    Varistor Voltage (Min) 423 V
    Varistor Voltage (Typ) 470 V
    Varistor Voltage (Max) 517 V
    Current - Surge 12 kA
    Energy -
    Number of Circuits 1
    Capacitance @ Frequency 850 pF @ 1 kHz
    Operating Temperature -40°C ~ 105°C (TA)