    Bourns Inc. EV250K10BL2
    Part No.:
    EV250K10BL2
    Manufacturer:
    Bourns Inc.
    Category:
    Varistors, MOVs
    Package:
    Disc 10mm
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedEV250K10BL2.pdf
    Description:
    VARISTOR 390V 5KA DISC 10MM
    Manufacturer:
    Bourns Inc.
    Package / Case:
    Disc 10mm
    Series:
    EV, EdgMOV™
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Active
    Maximum AC Volts:
    250 V
    Maximum DC Volts:
    320 V
    Varistor Voltage (Min):
    351 V
    Varistor Voltage (Typ):
    390 V
    Varistor Voltage (Max):
    429 V
    Current - Surge:
    5 kA
    Energy:
    Number of Circuits:
    1
    Capacitance @ Frequency:
    320 pF @ 1 kHz
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 105°C (TA)
    Features:
    Grade:
    Qualification:
    Mounting Type:
    Through Hole
    1. How to order EV250K10BL2 on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the EV250K10BL2 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of EV250K10BL2?
    Image EV250K10BL2
    Part Number EV250K10BL2
    Manufacturer Bourns Inc.
    Package / Case Disc 10mm
    Series EV, EdgMOV™
    Packaging Bulk
    Product Status Active
    Maximum AC Volts 250 V
    Maximum DC Volts 320 V
    Varistor Voltage (Min) 351 V
    Varistor Voltage (Typ) 390 V
    Varistor Voltage (Max) 429 V
    Current - Surge 5 kA
    Energy -
    Number of Circuits 1
    Capacitance @ Frequency 320 pF @ 1 kHz
    Operating Temperature -40°C ~ 105°C (TA)