    Bourns Inc. DV130K4032R2
    Part No.:
    DV130K4032R2
    Manufacturer:
    Bourns Inc.
    Category:
    Varistors, MOVs
    Package:
    4032 (1080 Metric)
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedDV130K4032R2.pdf
    Description:
    VARISTOR 205V 1.2KA 4032
    Shipping
    Inventory:153
    Manufacturer:
    Bourns Inc.
    Package / Case:
    4032 (1080 Metric)
    Series:
    DV
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Active
    Maximum AC Volts:
    130 V
    Maximum DC Volts:
    170 V
    Varistor Voltage (Min):
    184.5 V
    Varistor Voltage (Typ):
    205 V
    Varistor Voltage (Max):
    225.5 V
    Current - Surge:
    1.2 kA
    Energy:
    15J
    Number of Circuits:
    1
    Capacitance @ Frequency:
    250 pF @ 1 kHz
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 125°C (TA)
    Features:
    Grade:
    Qualification:
    Mounting Type:
    Surface Mount, MLCV
    1. How to order DV130K4032R2 on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the DV130K4032R2 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of DV130K4032R2?
    Image DV130K4032R2
    Part Number DV130K4032R2
    Manufacturer Bourns Inc.
    Package / Case 4032 (1080 Metric)
    Series DV
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Active
    Maximum AC Volts 130 V
    Maximum DC Volts 170 V
    Varistor Voltage (Min) 184.5 V
    Varistor Voltage (Typ) 205 V
    Varistor Voltage (Max) 225.5 V
    Current - Surge 1.2 kA
    Energy 15J
    Number of Circuits 1
    Capacitance @ Frequency 250 pF @ 1 kHz
    Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)