    Bourns Inc. CR0805-FX-1400ELF
    Part No.:
    CR0805-FX-1400ELF
    Manufacturer:
    Bourns Inc.
    Category:
    Chip Resistor - Surface Mount
    Package:
    0805 (2012 Metric)
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedCR0805-FX-1400ELF.pdf
    Description:
    RES SMD 140 OHM 1% 1/8W 0805
    Manufacturer:
    Bourns Inc.
    Series:
    CR0805
    Package/Case:
    0805 (2012 Metric)
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Active
    Resistance:
    140 Ohms
    Tolerance:
    ±1%
    Power (Watts):
    0.125W, 1/8W
    Composition:
    Thick Film
    Features:
    Moisture Resistant
    Temperature Coefficient:
    ±100ppm/°C
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 155°C
    Supplier Device Package:
    Ratings:
    0805
    Size / Dimension:
    0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
    Height - Seated (Max):
    0.024" (0.60mm)