    Bel Fuse Inc. 0679L0750-05
    Part No.:
    0679L0750-05
    Manufacturer:
    Bel Fuse Inc.
    Category:
    Fuses
    Package:
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited0679L0750-05.pdf
    Description:
    FUSE BRD MT 750MA 125VAC/VDC SMD
    Manufacturer:
    Bel Fuse Inc.
    Package/Case:
    Series:
    0679L
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Active
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Fuse Type:
    Board Mount (Cartridge Style Excluded)
    Current Rating (Amps):
    750 mA
    Voltage Rating - AC:
    125 V
    Voltage Rating - DC:
    125 V
    Response Time:
    Fast Blow
    Breaking Capacity @ Rated Voltage:
    50A AC, 300A DC
    Melting I²t:
    0.26
    Approval Agency:
    AEC-Q200, cURus
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Color:
    Size / Dimension:
    0.240" L x 0.100" W x 0.110" H (6.10mm x 2.54mm x 2.79mm)
    1. How to order 0679L0750-05 on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the 0679L0750-05 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of 0679L0750-05?
    Image 0679L0750-05 0679L0750-01
    Part Number 0679L0750-05 0679L0750-01
    Manufacturer Bel Fuse Inc. Bel Fuse Inc.
    Package/Case
    Series 0679L 0679L
    Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
    Product Status Active Active
    Mounting Type Surface Mount Surface Mount
    Fuse Type Board Mount (Cartridge Style Excluded) Board Mount (Cartridge Style Excluded)
    Current Rating (Amps) 750 mA 750 mA
    Voltage Rating - AC 125 V 125 V
    Voltage Rating - DC 125 V 125 V
    Response Time Fast Blow Fast Blow
    Breaking Capacity @ Rated Voltage 50A AC, 300A DC 50A AC, 300A DC
    Melting I²t 0.26 0.26
    Approval Agency AEC-Q200, cURus AEC-Q200, cURus
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C
    Color - -
    Size / Dimension 0.240" L x 0.100" W x 0.110" H (6.10mm x 2.54mm x 2.79mm) 0.240" L x 0.100" W x 0.110" H (6.10mm x 2.54mm x 2.79mm)