    Archimedes Controls ACC-DC200
    Part No.:
    ACC-DC200
    Manufacturer:
    Archimedes Controls
    Category:
    Current Sensors
    Package:
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedACC-DC200.pdf
    Description:
    SENSOR DC CURRENT 200A FOR A150
    Shipping
    Inventory:9
    Manufacturer:
    Archimedes Controls
    Series:
    DCxxx
    Package/Case:
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Active
    For Measuring:
    DC
    Sensor Type:
    Current Sensor
    Current - Sensing:
    Number of Channels:
    1
    Output:
    Sensitivity:
    Frequency:
    Linearity:
    0.02%
    Accuracy:
    ±5%
    Voltage - Supply:
    12V
    Response Time:
    15s
    Current - Supply (Max):
    20mA
    Operating Temperature:
    0°C ~ 50°C
    Grade:
    Qualification:
    Polarization:
    Mounting Type:
    Supplier Device Package:
    1. How to order ACC-DC200 on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the ACC-DC200 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of ACC-DC200?
    (2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of ACC-DC200.
    Image ACC-AC60 ACC-DC200 ACC-A10
    Part Number ACC-AC60 ACC-DC200 ACC-A10
    Manufacturer Archimedes Controls Archimedes Controls Archimedes Controls
    Series ACxx DCxxx A10
    Package/Case - - -
    Packaging Bulk Bulk Bulk
    Product Status Active Active Active
    For Measuring AC DC AC
    Sensor Type Current Sensor Current Sensor Current Sensor
    Current - Sensing - - -
    Number of Channels 1 1 1
    Output - - Digital
    Sensitivity - - 0.1mA/A
    Frequency - - -
    Linearity 0.02% 0.02% 0.02%
    Accuracy ±5% ±5% ±5%
    Voltage - Supply - 12V -
    Response Time 15s 15s 15s
    Current - Supply (Max) - 20mA -
    Operating Temperature 0°C ~ 50°C 0°C ~ 50°C 0°C ~ 50°C