    Analog Devices Inc./Maxim Integrated DS1340C-33#T&R
    Part No.:
    DS1340C-33#T&R
    Manufacturer:
    Analog Devices Inc./Maxim Integrated
    Category:
    Real Time Clocks
    Package:
    16-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedDS1340C-33#T&R.pdf
    Description:
    IC RTC CLK/CALENDAR I2C 16SOIC
    Manufacturer:
    Series:
    Package/Case:
    16-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Active
    Programmable:
    Not Verified
    Type:
    Clock/Calendar
    Features:
    Leap Year, Trickle-Charger
    Memory Size:
    Time Format:
    HH:MM:SS (24 hr)
    Date Format:
    YY-MM-DD-dd
    Interface:
    I2C, 2-Wire Serial
    Voltage - Supply:
    2.97V ~ 5.5V
    Voltage - Supply, Battery:
    1.3V ~ 5.5V
    Current - Timekeeping (Max):
    150µA @ 5.5V
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 85°C
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Grade:
    Qualification:
    Supplier Device Package:
    16-SOIC
    1. How to order DS1340C-33#T&R on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the DS1340C-33#T&R price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of DS1340C-33#T&R?
    Image DS1340C-33#T&R DS1340C-33# DS1340C-18# DS1340C-3#
    Part Number DS1340C-33#T&R DS1340C-33# DS1340C-18# DS1340C-3#
    Series - - - -
    Package/Case 16-SOIC (0.295", 7.50mm Width) 16-SOIC (0.295", 7.50mm Width) 16-SOIC (0.295", 7.50mm Width) 16-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
    Packaging Tape & Reel (TR) Tube Tube Tube
    Product Status Active Active Active Active
    Programmable Not Verified Not Verified Not Verified Not Verified
    Type Clock/Calendar Clock/Calendar Clock/Calendar Clock/Calendar
    Memory Size - - - -
    Time Format HH:MM:SS (24 hr) HH:MM:SS (24 hr) HH:MM:SS (24 hr) HH:MM:SS (24 hr)
    Date Format YY-MM-DD-dd YY-MM-DD-dd YY-MM-DD-dd YY-MM-DD-dd
    Interface I2C, 2-Wire Serial I2C, 2-Wire Serial I2C, 2-Wire Serial I2C, 2-Wire Serial
    Voltage - Supply 2.97V ~ 5.5V 2.97V ~ 5.5V 1.71V ~ 5.5V 2.7V ~ 5.5V
    Voltage - Supply, Battery 1.3V ~ 5.5V 1.3V ~ 5.5V 1.3V ~ 3.7V 1.3V ~ 3.7V
    Current - Timekeeping (Max) 150µA @ 5.5V 150µA @ 5.5V 100µA @ 1.89V 125µA @ 3.3V
    Operating Temperature -40°C ~ 85°C -40°C ~ 85°C -40°C ~ 85°C -40°C ~ 85°C