    Analog Devices Inc. LTC3807IFE#PBF
    Part No.:
    LTC3807IFE#PBF
    Category:
    DC DC Switching Controllers
    Package:
    20-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) Exposed Pad
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedLTC3807IFE#PBF.pdf
    Description:
    IC REG CTRLR BUCK 20TSSOP
    Shipping
    Inventory:220
    Package/Case:
    Packaging:
    Tube
    Output Type:
    Transistor Driver
    Function:
    Step-Down
    Output Configuration:
    Positive
    Topology:
    Buck
    Number of Outputs:
    1
    Output Phases:
    1
    Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
    4V ~ 38V
    Frequency - Switching:
    50kHz ~ 900kHz
    Duty Cycle (Max):
    99%
    Synchronous Rectifier:
    Yes
    Clock Sync:
    No
    Serial Interfaces:
    Control Features:
    Current Limit, Enable, Frequency Control, Soft Start, Tracking
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 125°C (TJ)
    Supplier Device Package:
    20-TSSOP-EP
    1. How to order LTC3807IFE#PBF on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the LTC3807IFE#PBF price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of LTC3807IFE#PBF?
    Image LTC3807IFE#PBF LTC3807IFE#TRPBF
    Part Number LTC3807IFE#PBF LTC3807IFE#TRPBF
    Manufacturer Analog Devices Inc. Analog Devices Inc.
    Series - -
    Package/Case 20-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) Exposed Pad 20-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) Exposed Pad
    Packaging Tube Tape & Reel (TR)
    Product Status Active Active
    Output Type Transistor Driver Transistor Driver
    Function Step-Down Step-Down
    Output Configuration Positive Positive
    Topology Buck Buck
    Number of Outputs 1 1
    Output Phases 1 1
    Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 4V ~ 38V 4V ~ 38V
    Frequency - Switching 50kHz ~ 900kHz 50kHz ~ 900kHz
    Duty Cycle (Max) 99% 99%
    Synchronous Rectifier Yes Yes
    Clock Sync No No
    Serial Interfaces - -
    Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ) -40°C ~ 125°C (TJ)