    Analog Devices Inc. LTC3204EDC-3.3#TRPBF
    Part No.:
    LTC3204EDC-3.3#TRPBF
    Manufacturer:
    Analog Devices Inc.
    Category:
    Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
    Package:
    6-WFDFN Exposed Pad
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedLTC3204EDC-3.3#TRPBF.pdf
    Description:
    IC REG CHARG PUMP 3.3V 50MA 6DFN
    Manufacturer:
    Analog Devices Inc.
    Series:
    Package/Case:
    6-WFDFN Exposed Pad
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Active
    Function:
    Step-Up
    Output Configuration:
    Positive
    Topology:
    Charge Pump
    Output Type:
    Fixed
    Number of Outputs:
    1
    Voltage - Input (Min):
    1.8V
    Voltage - Input (Max):
    4.5V
    Voltage - Output (Min/Fixed):
    3.3V
    Voltage - Output (Max):
    Current - Output:
    50mA
    Frequency - Switching:
    1.2MHz
    Synchronous Rectifier:
    No
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 85°C (TA)
    Grade:
    Qualification:
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Supplier Device Package:
    6-DFN (2x2)
    1. How to order LTC3204EDC-3.3#TRPBF on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the LTC3204EDC-3.3#TRPBF price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of LTC3204EDC-3.3#TRPBF?
    Image LTC3204EDC-5#TRMPBF LTC3204EDC-5#TRPBF LTC3204EDC-3.3#TRMPBF LTC3204EDC-3.3#TRPBF
    Part Number LTC3204EDC-5#TRMPBF LTC3204EDC-5#TRPBF LTC3204EDC-3.3#TRMPBF LTC3204EDC-3.3#TRPBF
    Manufacturer Analog Devices Inc. Analog Devices Inc. Analog Devices Inc. Analog Devices Inc.
    Series - - - -
    Package/Case 6-WFDFN Exposed Pad 6-WFDFN Exposed Pad 6-WFDFN Exposed Pad 6-WFDFN Exposed Pad
    Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
    Product Status Active Active Active Active
    Function Step-Up Step-Up Step-Up Step-Up
    Output Configuration Positive Positive Positive Positive
    Topology Charge Pump Charge Pump Charge Pump Charge Pump
    Output Type Fixed Fixed Fixed Fixed
    Number of Outputs 1 1 1 1
    Voltage - Input (Min) 2.7V 2.7V 1.8V 1.8V
    Voltage - Input (Max) 5.5V 5.5V 4.5V 4.5V
    Voltage - Output (Min/Fixed) 5V 5V 3.3V 3.3V
    Voltage - Output (Max) - - - -
    Current - Output 150mA 150mA 50mA 50mA
    Frequency - Switching 1.2MHz 1.2MHz 1.2MHz 1.2MHz
    Synchronous Rectifier No No No No
    Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA) -40°C ~ 85°C (TA) -40°C ~ 85°C (TA) -40°C ~ 85°C (TA)