    Analog Devices Inc. LT6660JCDC-10#TRMPBF
    Part No.:
    LT6660JCDC-10#TRMPBF
    Manufacturer:
    Analog Devices Inc.
    Category:
    Voltage Reference
    Package:
    3-WFDFN Exposed Pad
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedLT6660JCDC-10#TRMPBF.pdf
    Description:
    IC VREF SERIES 0.4% 3DFN
    Manufacturer:
    Analog Devices Inc.
    Package/Case:
    3-WFDFN Exposed Pad
    Series:
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Active
    Reference Type:
    Series
    Output Type:
    Fixed
    Voltage - Output (Min/Fixed):
    10V
    Voltage - Output (Max):
    Current - Output:
    20 mA
    Tolerance:
    ±0.4%
    Temperature Coefficient:
    20ppm/°C
    Noise - 0.1Hz to 10Hz:
    4ppmp-p
    Noise - 10Hz to 10kHz:
    4ppmrms
    Voltage - Input:
    12.5V ~ 30V
    Current - Supply:
    350µA
    Current - Cathode:
    Operating Temperature:
    0°C ~ 70°C (TA)
    Grade:
    Qualification:
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Supplier Device Package:
    3-DFN (2x2)
    1. How to order LT6660JCDC-10#TRMPBF on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the LT6660JCDC-10#TRMPBF price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of LT6660JCDC-10#TRMPBF?
    Image LT6660JCDC-3.3#TRMPBF LT6660JCDC-2.5#TRMPBF LT6660JCDC-10#TRMPBF LT6660JCDC-5#TRMPBF
    Part Number LT6660JCDC-3.3#TRMPBF LT6660JCDC-2.5#TRMPBF LT6660JCDC-10#TRMPBF LT6660JCDC-5#TRMPBF
    Manufacturer Analog Devices Inc. Analog Devices Inc. Analog Devices Inc. Analog Devices Inc.
    Package/Case 3-WFDFN Exposed Pad 3-WFDFN Exposed Pad 3-WFDFN Exposed Pad 3-WFDFN Exposed Pad
    Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
    Product Status Active Active Active Active
    Reference Type Series Series Series Series
    Output Type Fixed Fixed Fixed Fixed
    Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V 2.5V 10V 5V
    Voltage - Output (Max) - - - -
    Current - Output 20 mA 20 mA 20 mA 20 mA
    Tolerance ±0.4% ±0.4% ±0.4% ±0.4%
    Temperature Coefficient 20ppm/°C 20ppm/°C 20ppm/°C 20ppm/°C
    Noise - 0.1Hz to 10Hz 4ppmp-p 4ppmp-p 4ppmp-p 4ppmp-p
    Noise - 10Hz to 10kHz 4ppmrms 4ppmrms 4ppmrms 4ppmrms
    Voltage - Input 5.8V ~ 30V 5V ~ 30V 12.5V ~ 30V 7.5V ~ 30V
    Current - Supply 220µA 175µA 350µA 240µA
    Current - Cathode - - - -
    Operating Temperature 0°C ~ 70°C (TA) 0°C ~ 70°C (TA) 0°C ~ 70°C (TA) 0°C ~ 70°C (TA)