    Analog Devices Inc. LT6656ACS6-2.5#TRMPBF
    Part No.:
    LT6656ACS6-2.5#TRMPBF
    Manufacturer:
    Analog Devices Inc.
    Category:
    Voltage Reference
    Package:
    SOT-23-6 Thin, TSOT-23-6
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedLT6656ACS6-2.5#TRMPBF.pdf
    Description:
    IC VREF SERIES 0.05% TSOT23-6
    Shipping
    Inventory:755
    Manufacturer:
    Analog Devices Inc.
    Package/Case:
    SOT-23-6 Thin, TSOT-23-6
    Series:
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Active
    Reference Type:
    Series
    Output Type:
    Fixed
    Voltage - Output (Min/Fixed):
    2.5V
    Voltage - Output (Max):
    Current - Output:
    5 mA
    Tolerance:
    ±0.05%
    Temperature Coefficient:
    10ppm/°C
    Noise - 0.1Hz to 10Hz:
    30ppmp-p
    Noise - 10Hz to 10kHz:
    80µVrms
    Voltage - Input:
    3V ~ 18V
    Current - Supply:
    1.5µA
    Current - Cathode:
    Operating Temperature:
    0°C ~ 70°C (TA)
    Grade:
    Qualification:
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Supplier Device Package:
    TSOT-23-6
    1. How to order LT6656ACS6-2.5#TRMPBF on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the LT6656ACS6-2.5#TRMPBF price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of LT6656ACS6-2.5#TRMPBF?
    Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
    Product Status Active Active Active Active Active
    Reference Type Series Series Series Series Series
    Output Type Fixed Fixed Fixed Fixed Fixed
    Voltage - Output (Min/Fixed) 1.25V 3V 2.5V 2.048V 3.3V
    Current - Output 5 mA 5 mA 5 mA 5 mA 5 mA
    Tolerance ±0.05% ±0.05% ±0.05% ±0.05% ±0.05%
    Temperature Coefficient 10ppm/°C 10ppm/°C 10ppm/°C 10ppm/°C 10ppm/°C
    Noise - 0.1Hz to 10Hz 30ppmp-p 30ppmp-p 30ppmp-p 30ppmp-p 30ppmp-p
    Noise - 10Hz to 10kHz 50µVrms - 80µVrms - -
    Voltage - Input 2.2V ~ 18V 3.5V ~ 18V 3V ~ 18V 2.548V ~ 18V 3.8V ~ 18V