    Analog Devices Inc. LT3008IDC-3.3#TRMPBF
    Part No.:
    LT3008IDC-3.3#TRMPBF
    Manufacturer:
    Analog Devices Inc.
    Category:
    Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
    Package:
    6-WFDFN Exposed Pad
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedLT3008IDC-3.3#TRMPBF.pdf
    Description:
    IC REG LINEAR 3.3V 20MA 6DFN
    Shipping
    Inventory:845
    Manufacturer:
    Analog Devices Inc.
    Series:
    Package/Case:
    6-WFDFN Exposed Pad
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Active
    Output Configuration:
    Positive
    Output Type:
    Fixed
    Number of Regulators:
    1
    Voltage - Input (Max):
    45V
    Voltage - Output (Min/Fixed):
    3.3V
    Voltage - Output (Max):
    Voltage Dropout (Max):
    0.5V @ 20mA
    Current - Output:
    20mA
    Current - Quiescent (Iq):
    6 µA
    Current - Supply (Max):
    1.2 mA
    PSRR:
    59dB (120Hz)
    Control Features:
    Enable
    Protection Features:
    Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 125°C
    Grade:
    Qualification:
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Supplier Device Package:
    6-DFN (2x2)
    1. How to order LT3008IDC-3.3#TRMPBF on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the LT3008IDC-3.3#TRMPBF price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of LT3008IDC-3.3#TRMPBF?
    Series - - - - -
    Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
    Product Status Active Active Active Active Active
    Output Configuration Positive Positive Positive Positive Positive
    Output Type Adjustable Fixed Fixed Fixed Adjustable
    Number of Regulators 1 1 1 1 1
    Voltage - Input (Max) 45V 45V 45V 45V 45V
    Voltage - Output (Min/Fixed) 0.6V 3.3V 5V 2.5V 0.6V
    Voltage - Output (Max) 44.5V - - - 44.5V
    Voltage Dropout (Max) 0.5V @ 20mA 0.5V @ 20mA 0.5V @ 20mA 0.5V @ 20mA 0.5V @ 20mA
    Current - Output 20mA 20mA 20mA 20mA 20mA
    Current - Quiescent (Iq) 6 µA 6 µA 6 µA 6 µA 6 µA
    Current - Supply (Max) 1.2 mA 1.2 mA 1.2 mA 1.2 mA 1.2 mA
    PSRR 70dB (120Hz) 59dB (120Hz) 54dB (120Hz) 61dB (120Hz) 70dB (120Hz)
    Control Features Enable Enable Enable Enable Enable
    Operating Temperature -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C