    Analog Devices Inc. LT3008IDC-1.2#TRPBF
    Part No.:
    LT3008IDC-1.2#TRPBF
    Manufacturer:
    Analog Devices Inc.
    Category:
    Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
    Package:
    6-WFDFN Exposed Pad
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedLT3008IDC-1.2#TRPBF.pdf
    Description:
    IC REG LINEAR 1.2V 20MA 6DFN
    Manufacturer:
    Analog Devices Inc.
    Series:
    Package/Case:
    6-WFDFN Exposed Pad
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Active
    Output Configuration:
    Positive
    Output Type:
    Fixed
    Number of Regulators:
    1
    Voltage - Input (Max):
    45V
    Voltage - Output (Min/Fixed):
    1.2V
    Voltage - Output (Max):
    Voltage Dropout (Max):
    0.5V @ 20mA
    Current - Output:
    20mA
    Current - Quiescent (Iq):
    6 µA
    Current - Supply (Max):
    1.2 mA
    PSRR:
    66dB (120Hz)
    Control Features:
    Enable
    Protection Features:
    Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 125°C