    Analog Devices Inc. LT1460CCMS8-2.5#PBF
    Part No.:
    LT1460CCMS8-2.5#PBF
    Package:
    8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedLT1460CCMS8-2.5#PBF.pdf
    Description:
    IC VREF SERIES 0.1% 8MSOP
    Shipping
    Inventory:475
    Package/Case:
    Series:
    Packaging:
    Tube
    Voltage - Output (Min/Fixed):
    2.5V
    Voltage - Output (Max):
    Current - Output:
    40 mA
    Tolerance:
    ±0.1%
    Temperature Coefficient:
    15ppm/°C
    Noise - 0.1Hz to 10Hz:
    10µVp-p
    Noise - 10Hz to 10kHz:
    10µVrms
    Voltage - Input:
    3.4V ~ 20V
    Current - Supply:
    165µA
    Current - Cathode:
    Operating Temperature:
    0°C ~ 70°C (TA)
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Supplier Device Package:
    8-MSOP
    1. How to order LT1460CCMS8-2.5#PBF on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the LT1460CCMS8-2.5#PBF price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of LT1460CCMS8-2.5#PBF?
    Image LT1460CCMS8-2.5#PBF LT1460CCMS8-5#PBF LT1460CCMS8-10#PBF
    Part Number LT1460CCMS8-2.5#PBF LT1460CCMS8-5#PBF LT1460CCMS8-10#PBF
    Manufacturer Analog Devices Inc. Analog Devices Inc. Analog Devices Inc.
    Package/Case 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width) 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width) 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
    Packaging Tube Tube Tube
    Product Status Active Active Active
    Reference Type Series Series Series
    Output Type Fixed Fixed Fixed
    Voltage - Output (Min/Fixed) 2.5V 5V 10V
    Voltage - Output (Max) - - -
    Current - Output 40 mA 40 mA 40 mA
    Tolerance ±0.1% ±0.1% ±0.1%
    Temperature Coefficient 15ppm/°C 15ppm/°C 15ppm/°C
    Noise - 0.1Hz to 10Hz 10µVp-p 20µVp-p 40µVp-p
    Noise - 10Hz to 10kHz 10µVrms 20µVrms 35µVrms
    Voltage - Input 3.4V ~ 20V 5.9V ~ 20V 10.9V ~ 20V
    Current - Supply 165µA 225µA 360µA
    Current - Cathode - - -
    Operating Temperature 0°C ~ 70°C (TA) 0°C ~ 70°C (TA) 0°C ~ 70°C (TA)