    Analog Devices Inc. LT1004CS8-2.5#PBF
    Part No.:
    LT1004CS8-2.5#PBF
    Manufacturer:
    Analog Devices Inc.
    Category:
    Voltage Reference
    Package:
    8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedLT1004CS8-2.5#PBF.pdf
    Description:
    IC VREF SHUNT 0.8% 8SOIC
    Shipping
    Inventory:525
    Manufacturer:
    Analog Devices Inc.
    Package/Case:
    8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
    Series:
    Packaging:
    Tube
    Product Status:
    Active
    Reference Type:
    Shunt
    Output Type:
    Fixed
    Voltage - Output (Min/Fixed):
    2.5V
    Voltage - Output (Max):
    Current - Output:
    20 mA
    Tolerance:
    ±0.8%
    Temperature Coefficient:
    20ppm/°C Typical
    Noise - 0.1Hz to 10Hz:
    Noise - 10Hz to 10kHz:
    120µVrms
    Voltage - Input:
    Current - Supply:
    Current - Cathode:
    20 µA
    Operating Temperature:
    0°C ~ 70°C (TA)
    Grade:
    Qualification:
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Supplier Device Package:
    8-SO
    1. How to order LT1004CS8-2.5#PBF on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the LT1004CS8-2.5#PBF price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of LT1004CS8-2.5#PBF?
    Image LT1004CS8-2.5#TRPBF LT1004CS8-1.2#PBF LT1004CS8-1.2#TRPBF LT1004CS8-2.5#PBF
    Part Number LT1004CS8-2.5#TRPBF LT1004CS8-1.2#PBF LT1004CS8-1.2#TRPBF LT1004CS8-2.5#PBF
    Manufacturer Analog Devices Inc. Analog Devices Inc. Analog Devices Inc. Analog Devices Inc.
    Package/Case 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
    Series - - - -
    Packaging Tape & Reel (TR) Tube Tape & Reel (TR) Tube
    Product Status Active Active Active Active
    Reference Type Shunt Shunt Shunt Shunt
    Output Type Fixed Fixed Fixed Fixed
    Voltage - Output (Min/Fixed) 2.5V 1.235V 1.235V 2.5V
    Voltage - Output (Max) - - - -
    Current - Output 20 mA 20 mA 20 mA 20 mA
    Tolerance ±0.8% ±0.3% ±0.3% ±0.8%
    Temperature Coefficient 20ppm/°C Typical 20ppm/°C Typical 20ppm/°C Typical 20ppm/°C Typical
    Noise - 0.1Hz to 10Hz - - - -
    Noise - 10Hz to 10kHz 120µVrms 60µVrms 60µVrms 120µVrms
    Voltage - Input - - - -
    Current - Supply - - - -
    Current - Cathode 20 µA 10 µA 10 µA 20 µA
    Operating Temperature 0°C ~ 70°C (TA) 0°C ~ 70°C (TA) 0°C ~ 70°C (TA) 0°C ~ 70°C (TA)