    Amphenol Anytek OP1563000000G
    Part No.:
    OP1563000000G
    Manufacturer:
    Amphenol Anytek
    Category:
    Headers, Plugs and Sockets
    Package:
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedOP1563000000G.pdf
    Description:
    TERM BLOCK HDR 15POS VERT 8MM
    Manufacturer:
    Amphenol Anytek
    Series:
    OP
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Active
    Type:
    Header, Male Pins, Unshrouded
    Number of Positions:
    15
    Positions Per Level:
    15
    Number of Levels:
    1
    Pitch:
    0.315" (8.00mm)
    Header Orientation:
    Vertical
    Plug Wire Entry:
    Termination Style:
    Solder
    Mounting Type:
    Through Hole
    Current - IEC:
    Voltage - IEC:
    Current - UL:
    10 A
    Voltage - UL:
    300 V
    Wire Gauge or Range - AWG:
    Wire Gauge or Range - mm²:
    Color:
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 115°C
    Contact Mating Finish:
    Tin
    1. How to order OP1563000000G on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the OP1563000000G price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of OP1563000000G?
    Image OP1563000000G
    Part Number OP1563000000G
    Manufacturer Amphenol Anytek
    Series OP
    Packaging Bulk
    Product Status Active
    Type Header, Male Pins, Unshrouded
    Number of Positions 15
    Positions Per Level 15
    Number of Levels 1
    Pitch 0.315" (8.00mm)
    Header Orientation Vertical
    Plug Wire Entry -
    Termination Style Solder
    Mounting Type Through Hole
    Current - IEC -
    Voltage - IEC -
    Current - UL 10 A
    Voltage - UL 300 V
    Wire Gauge or Range - AWG -
    Wire Gauge or Range - mm² -
    Color -
    Operating Temperature -40°C ~ 115°C