    Altech Corporation RSM-110CU
    Part No.:
    RSM-110CU
    Manufacturer:
    Altech Corporation
    Category:
    Power Relays, Over 2 Amps
    Package:
    Description:
    RELAY GEN PURPOSE SPDT 6A 110V
    Manufacturer:
    Altech Corporation
    Series:
    RSM
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Active
    Mounting Type:
    DIN Rail
    Coil Voltage:
    110VAC/DC
    Contact Form:
    SPDT (1 Form C)
    Contact Rating (Current):
    6 A
    Switching Voltage:
    250VAC, 30VDC - Max
    Load - Max Switching:
    1500VA, 180W
    Coil Current:
    Coil Type:
    Non Latching
    Features:
    Lighted Indicator
    Termination Style:
    Spring Terminal
    Seal Rating:
    Coil Insulation:
    Must Operate Voltage:
    Must Release Voltage:
    Operate Time:
    Release Time:
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 70°C