    Altech Corporation MC-65A-AC120V-L
    Part No.:
    MC-65A-AC120V-L
    Manufacturer:
    Altech Corporation
    Category:
    Contactors (Electromechanical)
    Package:
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedMC-65A-AC120V-L.pdf
    Description:
    CONTACTOR 3P 65A LUGS 2 NO/2 NC
    Manufacturer:
    Altech Corporation
    Series:
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Active
    Mounting Type:
    Coil Voltage:
    Contact Form:
    Contact Rating (Current):
    Switching Voltage:
    Features:
    Termination Style:
    Operating Temperature:
    Must Operate Voltage:
    Must Release Voltage:
    1. How to order MC-65A-AC120V-L on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the MC-65A-AC120V-L price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of MC-65A-AC120V-L?
    Series MC MC MC MC MC
    Packaging Bulk Bulk Bulk Bulk Bulk
    Product Status Active Active Active Active Active
    Coil Voltage 208VAC 208VAC 24VDC 120VAC 24VDC
    Contact Rating (Current) 22 A 32 A 32 A 65 A 65 A
    Switching Voltage 600VAC - Max 600VAC - Max 600VAC - Max 600VAC - Max 600VAC - Max
    Termination Style Screw Terminal Screw Terminal Screw Terminal Screw Terminal Screw Terminal
    Operating Temperature -5°C ~ 40°C -5°C ~ 40°C -5°C ~ 40°C -5°C ~ 40°C -
    Must Operate Voltage 133 VAC 133 VAC 16.3 VDC - -
    Must Release Voltage 100 VAC 100 VAC 6.3 VDC - -