    Altech Corporation MC-32A-AC208V
    Part No.:
    MC-32A-AC208V
    Manufacturer:
    Altech Corporation
    Category:
    Contactors (Electromechanical)
    Package:
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedMC-32A-AC208V.pdf
    Description:
    CONTACTOR 3P 32A 2 NO/2 NC 208VA
    Shipping
    Inventory:2
    Manufacturer:
    Altech Corporation
    Series:
    MC
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Active
    Mounting Type:
    Chassis Mount, DIN Rail
    Coil Voltage:
    208VAC
    Contact Form:
    3PST-NO (3 Form A)
    Contact Rating (Current):
    32 A
    Switching Voltage:
    600VAC - Max
    Features:
    Auxiliary Contacts
    Termination Style:
    Screw Terminal
    Operating Temperature:
    -5°C ~ 40°C
    Must Operate Voltage:
    133 VAC
    Must Release Voltage:
    100 VAC
    1. How to order MC-32A-AC208V on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the MC-32A-AC208V price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of MC-32A-AC208V?
    Image MC-22B-AC208V MC-32A-AC208V MC-32A-DC24V MC-65A-AC120V MC-65A-DC24V
    Part Number MC-22B-AC208V MC-32A-AC208V MC-32A-DC24V MC-65A-AC120V MC-65A-DC24V
    Series MC MC MC MC MC
    Packaging Bulk Bulk Bulk Bulk Bulk
    Product Status Active Active Active Active Active
    Coil Voltage 208VAC 208VAC 24VDC 120VAC 24VDC
    Contact Rating (Current) 22 A 32 A 32 A 65 A 65 A
    Switching Voltage 600VAC - Max 600VAC - Max 600VAC - Max 600VAC - Max 600VAC - Max
    Termination Style Screw Terminal Screw Terminal Screw Terminal Screw Terminal Screw Terminal
    Operating Temperature -5°C ~ 40°C -5°C ~ 40°C -5°C ~ 40°C -5°C ~ 40°C -
    Must Operate Voltage 133 VAC 133 VAC 16.3 VDC - -
    Must Release Voltage 100 VAC 100 VAC 6.3 VDC - -