    Alliance Memory, Inc. AS4C256M16D4A-75BIN
    Part No.:
    AS4C256M16D4A-75BIN
    Manufacturer:
    Alliance Memory, Inc.
    Category:
    Memory
    Package:
    96-TFBGA
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedAS4C256M16D4A-75BIN.pdf
    Description:
    IC DRAM 4GBIT POD 96FBGA
    Shipping
    Inventory:225
    Manufacturer:
    Alliance Memory, Inc.
    Series:
    Package/Case:
    96-TFBGA
    Packaging:
    Tray
    Product Status:
    Active
    Programmable:
    Not Verified
    Memory Type:
    Volatile
    Memory Format:
    DRAM
    Technology:
    SDRAM - DDR4
    Memory Size:
    4Gbit
    Memory Organization:
    256M x 16
    Memory Interface:
    POD
    Clock Frequency:
    1.333 GHz
    Write Cycle Time - Word, Page:
    15ns
    Access Time:
    18 ns
    Voltage - Supply:
    1.14V ~ 1.26V
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 95°C (TC)
    Grade:
    Qualification:
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Supplier Device Package:
    96-FBGA (7.5x13)
    1. How to order AS4C256M16D4A-75BIN on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the AS4C256M16D4A-75BIN price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of AS4C256M16D4A-75BIN?
    Image AS4C256M16D4A-75BCN AS4C256M16D4A-75BIN AS4C256M16D4A-62BIN
    Part Number AS4C256M16D4A-75BCN AS4C256M16D4A-75BIN AS4C256M16D4A-62BIN
    Manufacturer Alliance Memory, Inc. Alliance Memory, Inc. Alliance Memory, Inc.
    Series - - -
    Package/Case 96-TFBGA 96-TFBGA 96-TFBGA
    Packaging Tray Tray Tray
    Product Status Active Active Active
    Programmable Not Verified Not Verified -
    Memory Type Volatile Volatile Volatile
    Memory Format DRAM DRAM DRAM
    Technology SDRAM - DDR4 SDRAM - DDR4 SDRAM - DDR4
    Memory Size 4Gbit 4Gbit 4Gbit
    Memory Organization 256M x 16 256M x 16 256M x 16
    Memory Interface POD POD POD
    Clock Frequency 1.333 GHz 1.333 GHz 1.6 GHz
    Write Cycle Time - Word, Page 15ns 15ns 15ns
    Access Time 18 ns 18 ns 18 ns
    Voltage - Supply 1.14V ~ 1.26V 1.14V ~ 1.26V 1.14V ~ 1.26V
    Operating Temperature 0°C ~ 95°C (TC) -40°C ~ 95°C (TC) -40°C ~ 95°C (TC)