    Advantech Corporation BB-JC10F50-V
    Part No.:
    BB-JC10F50-V
    Manufacturer:
    Advantech Corporation
    Category:
    Current Sensors
    Package:
    Module
    Description:
    50A CLAMP ON CURRENT SENSOR
    Manufacturer:
    Advantech Corporation
    Series:
    Package/Case:
    Module
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Obsolete
    For Measuring:
    DC
    Sensor Type:
    Current - Sensing:
    50A
    Number of Channels:
    Output:
    Ratiometric, 0V ~ 5V
    Sensitivity:
    Frequency:
    50Hz ~ 60Hz
    Linearity:
    Accuracy:
    ±2%
    Voltage - Supply:
    0V ~ 5V
    Response Time:
    Current - Supply (Max):
    Operating Temperature:
    Grade:
    Qualification:
    Polarization:
    Mounting Type:
    Chassis Mount
    Supplier Device Package:
    1. How to order BB-JC10F50-V on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the BB-JC10F50-V price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of BB-JC10F50-V?
    Image BB-JC10F50-V BB-JC24S250-V BB-JC36S500-V
    Part Number BB-JC10F50-V BB-JC24S250-V BB-JC36S500-V
    Manufacturer Advantech Corporation Advantech Corporation Advantech Corporation
    Series - - -
    Package/Case Module Module Module, Single Pass Through, Hinged
    Packaging Bulk Bulk Bulk
    Product Status Obsolete Obsolete Obsolete
    For Measuring DC DC -
    Sensor Type - - -
    Current - Sensing 50A 250A -
    Number of Channels - - -
    Output Ratiometric, 0V ~ 5V Ratiometric, 0V ~ 5V -
    Sensitivity - - -
    Frequency 50Hz ~ 60Hz 50Hz ~ 60Hz -
    Linearity - - -
    Accuracy ±2% ±2% -
    Voltage - Supply 0V ~ 5V 0V ~ 5V -