    Advanced Linear Devices Inc. ALD1106SBL
    Part No.:
    ALD1106SBL
    Manufacturer:
    Advanced Linear Devices Inc.
    Category:
    FET, MOSFET Arrays
    Package:
    14-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedALD1106SBL.pdf
    Description:
    MOSFET 4N-CH 10.6V 14SOIC
    Manufacturer:
    Advanced Linear Devices Inc.
    Series:
    Package/Case:
    14-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
    Packaging:
    Tube
    Product Status:
    Active
    Technology:
    MOSFET (Metal Oxide)
    Configuration:
    4 N-Channel, Matched Pair
    FET Feature:
    Drain to Source Voltage (Vdss):
    10.6V
    Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
    Rds On (Max) @ Id, Vgs:
    500Ohm @ 5V
    Vgs(th) (Max) @ Id:
    1V @ 1µA
    Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
    Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
    3pF @ 5V
    Power - Max:
    500mW
    Operating Temperature:
    0°C ~ 70°C (TJ)
    Grade:
    Qualification:
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Supplier Device Package:
    14-SOIC
    1. How to order ALD1106SBL on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the ALD1106SBL price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of ALD1106SBL?
    Image ALD1106SBL
    Part Number ALD1106SBL
    Manufacturer Advanced Linear Devices Inc.
    Series -
    Package/Case 14-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
    Packaging Tube
    Product Status Active
    Technology MOSFET (Metal Oxide)
    Configuration 4 N-Channel, Matched Pair
    FET Feature -
    Drain to Source Voltage (Vdss) 10.6V
    Rds On (Max) @ Id, Vgs 500Ohm @ 5V
    Vgs(th) (Max) @ Id 1V @ 1µA
    Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs -
    Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 3pF @ 5V
    Power - Max 500mW
    Operating Temperature 0°C ~ 70°C (TJ)