    3M CP2-HC055-F2-G30
    Part No.:
    CP2-HC055-F2-G30
    Manufacturer:
    3M
    Category:
    Hard Metric, Standard
    Package:
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedCP2-HC055-F2-G30.pdf
    Description:
    CONN HEADER 55POS 2MM PRESS-FIT
    Manufacturer:
    3M
    Series:
    MetPak™ CP2
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Obsolete
    Connector Type:
    Header, Male Pins
    Connector Style:
    C 11
    Number of Positions:
    55
    Number of Positions Loaded:
    All
    Pitch:
    0.079" (2.00mm)