    YAGEO 911KD10J-FTB
    Part No.:
    911KD10J-FTB
    Manufacturer:
    YAGEO
    Category:
    Varistors, MOVs
    Package:
    Disc 10mm
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited911KD10J-FTB.pdf
    Description:
    VARISTOR 910V 3.5KA DISC 10MM
    Manufacturer:
    YAGEO
    Package / Case:
    Disc 10mm
    Series:
    10D
    Packaging:
    Tape & Box (TB)
    Product Status:
    Active
    Maximum AC Volts:
    550 V
    Maximum DC Volts:
    745 V
    Varistor Voltage (Min):
    819 V
    Varistor Voltage (Typ):
    910 V
    Varistor Voltage (Max):
    1.001 kV
    Current - Surge:
    3.5 kA
    Energy:
    130J
    Number of Circuits:
    1
    Capacitance @ Frequency:
    110 pF @ 1 kHz
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 105°C (TA)