    WeEn Semiconductors BTA312B-600E,118
    Part No.:
    BTA312B-600E,118
    Manufacturer:
    WeEn Semiconductors
    Package:
    TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedBTA312B-600E,118.pdf
    Description:
    TRIAC SENS GATE 600V 12A D2PAK
    Manufacturer:
    WeEn Semiconductors
    Series:
    Package/Case:
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Active
    Triac Type:
    Logic - Sensitive Gate
    Voltage - Off State:
    600 V
    Current - On State (It (RMS)) (Max):
    12 A
    Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
    1.5 V
    Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
    95A, 105A
    Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
    10 mA
    Current - Hold (Ih) (Max):
    15 mA
    Operating Temperature:
    125°C (TJ)