    TXC CORPORATION 7B-48.000MBBK-T
    Part No.:
    7B-48.000MBBK-T
    Manufacturer:
    TXC CORPORATION
    Category:
    Crystals
    Package:
    4-SMD, No Lead
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited7B-48.000MBBK-T.pdf
    Description:
    CRYSTAL 48.0000MHZ 20PF SMD
    Manufacturer:
    TXC CORPORATION
    Series:
    7B
    Package/Case:
    4-SMD, No Lead
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Obsolete
    Type:
    MHz Crystal
    Frequency:
    48 MHz
    Frequency Stability:
    ±50ppm
    Frequency Tolerance:
    ±50ppm
    Load Capacitance:
    20pF
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    120 Ohms
    Operating Mode:
    3rd Overtone
    Operating Temperature:
    -20°C ~ 70°C
    Ratings:
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Supplier Device Package:
    Size / Dimension:
    0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)
    Height - Seated (Max):
    0.041" (1.05mm)