    Texas Instruments LM4040CIM3X-2.5
    Part No.:
    LM4040CIM3X-2.5
    Manufacturer:
    Texas Instruments
    Package:
    TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedLM4040CIM3X-2.5.pdf
    Manufacturer:
    Texas Instruments
    Package/Case:
    TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
    Series:
    Packaging:
    Bulk
    Voltage - Output (Min/Fixed):
    2.5V
    Voltage - Output (Max):
    Current - Output:
    15 mA
    Tolerance:
    ±0.5%
    Temperature Coefficient:
    100ppm/°C
    Noise - 0.1Hz to 10Hz:
    Noise - 10Hz to 10kHz:
    35µVrms
    Current - Cathode:
    65 µA
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 85°C (TA)
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Supplier Device Package:
    SOT-23-3
    1. How to order LM4040CIM3X-2.5 on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the LM4040CIM3X-2.5 price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of LM4040CIM3X-2.5?
    Series - - - - -
    Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
    Product Status Active Active Active Active Active
    Reference Type Shunt Shunt Shunt Shunt Shunt
    Output Type Fixed Fixed Fixed Fixed Fixed
    Voltage - Output (Min/Fixed) 2.5V 3V 4.096V 5V 2.048V
    Current - Output 15 mA 15 mA 15 mA 15 mA 15 mA
    Tolerance ±0.5% ±0.5% ±0.5% ±0.5% ±0.5%
    Temperature Coefficient 100ppm/°C 100ppm/°C 100ppm/°C 100ppm/°C 100ppm/°C
    Noise - 10Hz to 10kHz 35µVrms 35µVrms 80µVrms 80µVrms 35µVrms