    Texas Instruments LM3502SQX-44
    Part No.:
    LM3502SQX-44
    Manufacturer:
    Texas Instruments
    Category:
    LED Drivers
    Package:
    16-WFQFN Exposed Pad
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedLM3502SQX-44.pdf
    Description:
    IC LED DRV RGLTR PWM 16WQFN
    Manufacturer:
    Texas Instruments
    Series:
    Package/Case:
    16-WFQFN Exposed Pad
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Obsolete
    Type:
    DC DC Regulator
    Topology:
    Step-Up (Boost)
    Internal Switch(s):
    Yes
    Number of Outputs:
    2
    Voltage - Supply (Min):
    2.5V
    Voltage - Supply (Max):
    5.5V
    Voltage - Output:
    44V
    Current - Output / Channel:
    750mA (Switch)
    Frequency:
    1MHz
    Dimming:
    PWM
    Applications:
    Backlight
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 85°C (TA)
    Grade:
    Qualification:
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Supplier Device Package:
    16-WQFN (4x4)
    1. How to order LM3502SQX-44 on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the LM3502SQX-44 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of LM3502SQX-44?
    Image LM3502SQX-16/NOPB LM3502SQX-25/NOPB LM3502SQX-35/NOPB LM3502SQX-44/NOPB LM3502SQX-16
    Part Number LM3502SQX-16/NOPB LM3502SQX-25/NOPB LM3502SQX-35/NOPB LM3502SQX-44/NOPB LM3502SQX-16
    Series - - - - -
    Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
    Product Status Obsolete Obsolete Obsolete Obsolete Obsolete
    Type DC DC Regulator DC DC Regulator DC DC Regulator DC DC Regulator DC DC Regulator
    Topology Step-Up (Boost) Step-Up (Boost) Step-Up (Boost) Step-Up (Boost) Step-Up (Boost)
    Internal Switch(s) Yes Yes Yes Yes Yes
    Number of Outputs 2 2 2 2 2
    Voltage - Supply (Min) 2.5V 2.5V 2.5V 2.5V 2.5V
    Voltage - Supply (Max) 5.5V 5.5V 5.5V 5.5V 5.5V
    Voltage - Output 16V 25V 35V 44V 16V
    Current - Output / Channel 400mA (Switch) 600mA (Switch) 750mA (Switch) 750mA (Switch) 400mA (Switch)
    Frequency 1MHz 1MHz 1MHz 1MHz 1MHz