    Texas Instruments LM2577T-15
    Part No.:
    LM2577T-15
    Manufacturer:
    Texas Instruments
    Category:
    Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
    Package:
    TO-220-5
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedLM2577T-15.pdf
    Description:
    IC REG BST FLYBCK 15V 3A TO220-5
    Manufacturer:
    Texas Instruments
    Series:
    SIMPLE SWITCHER®
    Package/Case:
    TO-220-5
    Packaging:
    Tube
    Product Status:
    Obsolete
    Function:
    Step-Up, Step-Up/Step-Down
    Output Configuration:
    Positive
    Topology:
    Boost, Flyback, Forward Converter
    Output Type:
    Fixed
    Number of Outputs:
    1
    Voltage - Input (Min):
    3.5V
    Voltage - Input (Max):
    40V
    Voltage - Output (Min/Fixed):
    15V
    Voltage - Output (Max):
    Current - Output:
    3A (Switch)
    Frequency - Switching:
    52kHz
    Synchronous Rectifier:
    No
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 125°C (TJ)
    Grade:
    Qualification:
    Mounting Type:
    Through Hole
    Supplier Device Package:
    1. How to order LM2577T-15 on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the LM2577T-15 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of LM2577T-15?
    Image LM2577T-ADJ/LF03 LM2577T-ADJ/NOPB LM2577T-15/LF03 LM2577T-ADJ/LF02 LM2577T-12/LB03
    Part Number LM2577T-ADJ/LF03 LM2577T-ADJ/NOPB LM2577T-15/LF03 LM2577T-ADJ/LF02 LM2577T-12/LB03
    Series SIMPLE SWITCHER® SIMPLE SWITCHER® SIMPLE SWITCHER® SIMPLE SWITCHER® SIMPLE SWITCHER®
    Packaging Tube Tube Tube Tube Tube
    Product Status Active Active Obsolete Obsolete Obsolete
    Output Configuration Positive Positive Positive Positive Positive
    Output Type Adjustable Adjustable Fixed Adjustable Fixed
    Number of Outputs 1 1 1 1 1
    Voltage - Input (Min) 3.5V 3.5V 3.5V 3.5V 3.5V
    Voltage - Input (Max) 40V 40V 40V 40V 40V
    Voltage - Output (Min/Fixed) 1.23V 1.23V 15V 1.23V 12V
    Voltage - Output (Max) 60V (Switch) 60V (Switch) - 60V (Switch) -
    Current - Output 3A (Switch) 3A (Switch) 3A (Switch) 3A (Switch) 3A (Switch)
    Frequency - Switching 52kHz 52kHz 52kHz 52kHz 52kHz