    Tecate Group TPL-60/18X40F
    Part No.:
    TPL-60/18X40F
    Manufacturer:
    Tecate Group
    Category:
    Electric Double Layer Capacitors (EDLC), Supercapacitors
    Package:
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedTPL-60/18X40F.pdf
    Description:
    CAP 60F -10% +20% 2.7V T/H
    Manufacturer:
    Tecate Group
    Series:
    TPL
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Active
    Capacitance:
    60 F
    Tolerance:
    -10%, +20%
    Voltage - Rated:
    2.7 V
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    14mOhm @ 1kHz
    Lifetime @ Temp.:
    1000 Hrs @ 85°C
    Termination:
    PC Pins
    Mounting Type:
    Through Hole
    Package / Case:
    Radial, Can
    Lead Spacing:
    0.295" (7.50mm)
    Size / Dimension:
    0.709" Dia (18.00mm)
    Height - Seated (Max):
    1.634" (41.50mm)
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 85°C