    Tecate Group SCAP,PBLS-1.83/32.4
    Part No.:
    SCAP,PBLS-1.83/32.4
    Manufacturer:
    Tecate Group
    Category:
    Electric Double Layer Capacitors (EDLC), Supercapacitors
    Package:
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedSCAP,PBLS-1.83/32.4.pdf
    Description:
    CAP 1.83F -10% +20% 32.4V UCAP
    Shipping
    Inventory:50
    Manufacturer:
    Tecate Group
    Series:
    PBLS
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Active
    Capacitance:
    1.83 F
    Tolerance:
    -10%, +20%
    Voltage - Rated:
    32.4 V
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    420mOhm
    Lifetime @ Temp.:
    1000 Hrs @ 65°C
    Termination:
    Wire Leads with Connector
    Mounting Type:
    User Defined
    Package / Case:
    Module, Wire Leads
    Lead Spacing:
    Size / Dimension:
    3.110" L x 1.083" W (79.00mm x 27.50mm)
    Height - Seated (Max):
    1.614" (41.00mm)
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 65°C