    STMicroelectronics BTB08-800CWRG
    Part No.:
    BTB08-800CWRG
    Manufacturer:
    STMicroelectronics
    Category:
    TRIACs
    Package:
    TO-220-3
    Description:
    TRIAC ALTERNISTOR 800V 8A TO220
    Manufacturer:
    STMicroelectronics
    Series:
    Snubberless™
    Package/Case:
    TO-220-3
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Active
    Triac Type:
    Alternistor - Snubberless
    Voltage - Off State:
    800 V
    Current - On State (It (RMS)) (Max):
    8 A
    Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
    1.2 V
    Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
    80A, 84A
    Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
    35 mA
    Current - Hold (Ih) (Max):
    35 mA
    Configuration:
    Single
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 125°C (TJ)