    Spectra Symbol SP-L-0100-103-3%-ST
    Part No.:
    SP-L-0100-103-3%-ST
    Manufacturer:
    Spectra Symbol
    Category:
    Angle, Linear Position Measuring
    Package:
    Sensor Strip
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedSP-L-0100-103-3%-ST.pdf
    Description:
    SENSOR LINEAR 100MM SOLDER TAB
    Shipping
    Inventory:34
    Manufacturer:
    Spectra Symbol
    Package/Case:
    Sensor Strip
    Series:
    SoftPot
    Packaging:
    Bag
    Product Status:
    Active
    Programmable:
    For Measuring:
    Linear Position
    Technology:
    Resistive
    Rotation Angle - Electrical, Mechanical:
    Linear Range:
    0 ~ 100.00mm (0 ~ 3.94")
    Output:
    Resistive
    Output Signal:
    Actuator Type:
    Flexible Membrane - Linear
    Linearity:
    ±3%
    Resistance:
    10 kOhms
    Resistance Tolerance:
    ±20%
    Voltage - Supply:
    Mounting Type:
    Custom
    Termination Style:
    Solder Tab
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 50°C
    Grade:
    Qualification:
    Supplier Device Package:
    1. How to order SP-L-0100-103-3%-ST on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the SP-L-0100-103-3%-ST price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of SP-L-0100-103-3%-ST?
    Manufacturer Spectra Symbol Spectra Symbol Spectra Symbol Spectra Symbol Spectra Symbol
    Package/Case Sensor Strip Sensor Strip Sensor Strip Sensor Strip Sensor Strip
    Series SoftPot SoftPot SoftPot SoftPot SoftPot
    Packaging Bulk Bag Box Box Bulk
    Product Status Active Active Active Active Active
    Programmable - - - - -
    For Measuring Linear Position Linear Position Linear Position Linear Position Linear Position
    Technology Resistive Resistive Resistive Resistive Resistive
    Linear Range 0 ~ 100.00mm (0 ~ 3.94") 0 ~ 300.00mm (0 ~ 11.81") 0 ~ 750.00mm (0 ~ 29.53") 0 ~ 1000.00mm (0 ~ 39.37") 0 ~ 50.00mm (0 ~ 1.97")
    Output Resistive Resistive Resistive Resistive Resistive
    Output Signal - - - - -
    Linearity ±3% ±3% ±3% ±1% ±3%
    Resistance 10 kOhms 10 kOhms 20 kOhms 20 kOhms 10 kOhms
    Resistance Tolerance ±20% ±20% ±20% ±20% ±20%
    Voltage - Supply - - - - -
    Mounting Type Custom Custom Custom Custom Custom
    Termination Style Connector Connector Connector Solder Tab Connector
    Operating Temperature -40°C ~ 50°C -40°C ~ 50°C -40°C ~ 50°C -40°C ~ 50°C -40°C ~ 50°C
    Grade - - - - -
    Qualification - - - - -
    • SP-L-0100-103-3%-ST
    • SP-L-0100-103-3%-ST PDF
    • SP-L-0100-103-3%-ST Datasheet
    • SP-L-0100-103-3%-ST Specifications
    • SP-L-0100-103-3%-ST Images
    • Buy SP-L-0100-103-3%-ST
    • SP-L-0100-103-3%-ST Price
    • SP-L-0100-103-3%-ST Distributor
    • SP-L-0100-103-3%-ST Supplier
    • SP-L-0100-103-3%-ST Wholesale