    Same Sky (Formerly CUI Devices) MPB01-1B33-S-D
    Part No.:
    MPB01-1B33-S-D
    Manufacturer:
    Same Sky (Formerly CUI Devices)
    Category:
    Pushbutton Switches
    Package:
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedMPB01-1B33-S-D.pdf
    Description:
    SPST, THROUGH HOLE, 3.3 MM PUSH,
    Shipping
    Inventory:172
    Manufacturer:
    Series:
    MPB01
    Packaging:
    Bag
    Product Status:
    Active
    Mounting Type:
    Through Hole
    Type:
    Standard
    Circuit:
    SPST-NO
    Switch Function:
    Off-Mom
    Current Rating (Amps):
    14mA (DC)
    Voltage Rating - AC:
    Voltage Rating - DC:
    28 V
    Actuator Type:
    Round, Plunger
    Actuator Marking:
    No Marking
    Color - Actuator/Cap:
    White
    Illumination Type, Color:
    Illumination Voltage (Nominal):
    Termination Style:
    PC Pin
    Ingress Protection:
    Features:
    Panel Cutout Dimensions:
    Operating Temperature:
    -25°C ~ 80°C