    Rohm Semiconductor RB228NS-30FHTL
    Part No.:
    RB228NS-30FHTL
    Manufacturer:
    Rohm Semiconductor
    Category:
    Diode Arrays
    Package:
    TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedRB228NS-30FHTL.pdf
    Description:
    DIODE ARRAY SCHOTT 30V 30A LPDS
    Shipping
    Inventory:999
    Manufacturer:
    Rohm Semiconductor
    Series:
    Package/Case:
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Active
    Diode Configuration:
    1 Pair Common Cathode
    Technology:
    Schottky
    Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
    30 V
    Current - Average Rectified (Io) (per Diode):
    30A
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
    720 mV @ 15 A
    Speed:
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
    Reverse Recovery Time (trr):
    Current - Reverse Leakage @ Vr:
    10 µA @ 30 V
    Operating Temperature - Junction:
    150°C (Max)